Ekonomi

Bankalar Birliği açıkladı: Nakit sıkılaştırma süreci başladı

Bankalar Birliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Dr. Hafize Gaye Erkan, Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu ile bir araya geldi. Toplantıda dünyadaki ve ülkemizdeki ekonomik gelişmeler, bankacılıkta son durum” sektör ve geleceğe yönelik beklentiler ele alındı.

TOPLANTI FAYDALI OLDU VE GEÇTİ’

Bankacılık sektörünün gündemindeki bahislere ilişkin görüş ve öneriler Yönetim Kurulu tarafından Sayın Liderimize sunuldu. Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, toplantının çok faydalı geçtiğini belirtti. Bankacılık sektörünün dayanıklı ve sağlıklı bir yapıya sahip olduğunu, paydaşlarına güven duyduğunu, yüksek uluslararası standartlarda hizmet verdiğini ve ekonomi politikalarının ilgili tüm birimlere iletilmesinde değerli bir misyon üstlendiğini ifade eden Çakar, şunları kaydetti:

Lider Çakar, düşük enflasyonun sağladığı öngörülebilir faaliyet ortamı ve uluslararası kabul görmüş düzenlemelerin TL bankacılık bölümünün büyümesinde ve güçlenmesinde değerli rol oynadığını belirtti. İstihdam sağlayan ve cari işlemler açığını azaltan nitelikli yatırımların finansmanı, katma değeri yüksek üretim ve dünya pazarlarında rekabetçi ihracat sayesinde halkımızın refahının artmasına daha fazla katkı sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

‘PARA SIKIŞTIRMA SÜRECİ BAŞLADI’

TCMB Başkanı Erkan, enflasyonla mücadelenin bir an önce tesis edilmesi amacıyla nakit sıkılaştırma sürecine girildiğini belirterek, tüm ekonomik aktörlerin enflasyon görünümüne kadar görevlerini yerine getirme konusunda kararlı bir duruş sergileyeceklerinden emin olduklarını belirtti. yumuşatıldığı anlaşılmaktadır. 

Erkan, bankacılık bölümünün sağlıklı bilanço yapısının ülkemizde sürdürülebilir ekonomik büyümenin devamına, istihdamın artırılmasına ve cari işlemler hesabındaki kalıcı iyileşmeyi hızlandıracak stratejik yatırımların desteklenmesine katkı sağlayacak düzeyde olduğuna dikkat çekti. istikrar.

Erkan, “Türkiye Bankalar Birliği’nin makroihtiyati çerçevenin sadeleştirilmesine ilişkin görüş ve önerilerini aldık. Etki analizi yapılarak sadeleştirme süreci kademeli olarak gerçekleştirilecektir” dedi.

Önder, ekonomide öngörülebilirliği artırdığımız ölçüde girişimcilerimizin gerçek kararlar alıp çok daha verimli faaliyetler yürüteceklerine inandıklarını ve sektörle yakın işbirliği içinde çalışmaya devam edeceklerini söyledi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu