İş

Yemeksepeti Afete Uğrayan Restoranların 3 Aylık Hizmet Bedellerini Geri Ödüyor

Yemeksepeti, depremde en çok yıkıma uğrayan 4 ildeki tüm üye restoranların depremden önceki 3 ayda kazandıkları servis ücreti gelirlerini geri ödeme kararı aldı.

Depremin olduğu ilk günden bu yana hizmet bedeli almayan Yemeksepeti’nin afet bölgesi ilan edilen 11 ilde yaraların sarılmasına katkı sağlamak amacıyla oluşturduğu fon, yeni destek paketiyle toplam 34 milyon TL’ye ulaştı. .

Ayrıca Yemeksepeti, en çok yıkımın yaşandığı 4 il olan Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’daki tüm üye restoranlarından çok daha uzun süreceği gerekçesiyle servis ücreti alınmaya devam edeceğini duyurdu. yaraların iyileşmesi ve hayatın normale dönmesi için.

Türkiye’de hızlı ticaretin öncüsü Yemeksepeti, depremden etkilenen üye restoranları desteklemek için değerli bir projeye daha imza atıyor. 22 yıldır anlaşmalı olduğu restoranlarla omuz omuza büyüyen ve her zaman yanlarında olmayı ilke edinen Yemeksepeti, şimdi de üye restoranlarının en zor günlerinde var gücüyle yanında olmaya devam ediyor. Yemeksepeti bu amaçla Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’daki 1.085 üye restoranın depremden önceki son 3 aylık servis ücreti gelirini geri ödemeyi hedefliyor. Bu sayede restoranların daha hızlı toparlanıp işlerine devam etmelerine destek olunması amaçlanıyor.

“Restoranlarla dayanışma içinde güçleniyoruz”

Felaketin yaşandığı ilk günden bu yana depremden etkilenen üye restoranlarla dayanışma içinde olmaya büyük önem verdiklerini söyleyen Yemeksepeti CEO’su Mert Baki, “Dayanışmaya devam ediyoruz. Yemeksepeti olarak afetten en çok etkilenen 4 ildeki Yemeksepeti üyesi tüm restoranlarımıza depremden önceki son 3 aydaki servis ücreti gelirlerini geri ödüyoruz. Bu 4 ilde %90’a varan oranda faaliyetini sürdüremeyen restoranlarımızın daha hızlı toparlanması ve istisnasız tüm iş ortaklarımıza yardım eli uzatmak için buna büyük önem veriyoruz. Bu kampanya öncesinde Yemeksepeti olarak afet bölgesi ilan edilen 11 ilde depremin ilk gününden itibaren hizmet bedeli almıyorduk. Bunun için oluşturduğumuz 7,5 milyon TL kaynak, 4 il için sağlayacağımız 5 milyon TL komisyon geri ödemesi ve bugüne kadar sağladığımız diğer desteklerle birlikte deprem bölgesi için oluşturduğumuz fon toplam 34 milyon TL. Bölge tamamen iyileşene kadar, mümkünse tüm işletmelerimiz ayağa kalkana kadar afet bölgesinden elimizi çekmeyeceğiz. Unutmayalım ki birlikte güçlüyüz ve daha güzel yarınlara dayanışma içinde yürüyeceğiz.”

Geri ödeme için 5 milyon TL kaynak yaratıldı

1 Ocak 2023 tarihinden önce Yemeksepeti’ne üye olan restoranların yer aldığı projede, üç aylık hizmet bedeli gelirlerinin geri ödenmesinde restoran başına alt limit 1.000 TL, üst limit ise 12.500 TL olarak belirlendi. depremden önce. Buna göre, Yemeksepeti üyesi olmasına rağmen depremden önce az sayıda sipariş alan tüm işletmeler, dayanak paketinde alt limit hizmet geliri geri ödemesinden de yararlanabilecek. Yani her Yemeksepeti üye restoranına alacağı hizmet geliri tutarı 1.000 TL’nin altında kalsa bile alt limit yani 1.000 TL üzerinden ödeme yapılacak. Hizmet geliri geri ödemelerinde üst sınır 12.500 TL olacaktır. Yemeksepeti’nin başlattığı bu projede, tüm üye işyerlerinin yaralarının sarılmasına bir nebze olsun destek olunması amaçlanırken, depremden en çok etkilenen 4 ilimize toplamda yaklaşık 5 milyon TL’lik yeni kaynak aktarılacak.

4 ilde yıl sonuna kadar hizmet bedeli alınmayacak.

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya yıl sonuna kadar hizmet bedeli ve gider kesintisi yapılmayacak iller olarak belirlendi. Bu proje kapsamında 4 ildeki restoran siparişleri için 2023 yılı sonuna kadar hizmet bedeli uygulanmayacaktır.

Yemeksepeti depremzedelere yardım eli uzattı

Depremin olduğu ilk günden bu yana deprem bölgesinde yardıma muhtaç vatandaşlara destek olan Yemeksepeti’nin hayata geçirdiği projelerden bazıları şöyle:

  • 7 ilde açtıkları sahra mutfaklarında erzak dağıtımı yapan Acil Gıda Kolektifi’nin mutfak operasyonel ihtiyaçları karşılanarak gerekli malzemeler temin edilerek bölgeye ulaştırıldı.
  • Kızılay ile uyum içinde hayata geçirilen “Yardım Mutfağı” projesi sayesinde Yemeksepeti kullanıcıları depremzedelere yemek de bağışlamış, Kızılay tüm yemek menülerinin dağıtımını organize etmiştir.
  • Domino’s iş birliği ile hayata geçirilen projede Kızılay ile uyum içinde her gün toplam 30.000 adet pizza, 1.000 adet pizza depremzedelere ulaştırıldı.
  • Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan Beyin Sarsıntısı Yardım Kampanyası kapsamında, kullanıcıların ihtiyaç duyduğu eserleri satın alarak deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırmasını sağlayan Yardım Pazarı hizmeti devreye alındı.
  • Yemeksepeti spor kulüplerinin yardım faaliyetlerine de katkı sağlamıştır. Galatasaray Spor Kulübü’nün ‘500 Konteyner Destek Kampanyası’na katılarak depremzedelere 3 konteyner destek sağlayan Yemeksepeti, Fenerbahçe Kulübü’nün Container City Projesi’ne de 2 konteyner bağışlayarak katıldı.
  • Eğitim alanında ise Yemeksepeti, TEV’in deprem bölgelerinde etkilenen öğrenciler için açtığı yeni burs kontenjanına katkı sağlayarak 300 burslu öğrencinin yemek ihtiyacını karşılamaya başladı.
  • Yemeksepeti, TEGV’nin deprem bölgesinde yer alan Ateşböceği Öğrenim Birimleri’nin kütüphanelerine 5.000’e yakın kitap bağışladı. Bu bağışlarla 16 Ateşböceğinde yaklaşık 1.000 öğrenciye ulaşılarak eğitim ve öğrenim imkanlarının artırılması hedefleniyor.
  • Yemeksepeti ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğiyle Adıyaman’da yaşayan depremzedeler için kurulan çadırda Ramazan ayı boyunca iftar yemeği ve Ramazan Bayramı’nda yemek dağıtımı düzenlendi. Bu süre içerisinde kişi başı 35 öğün olmak üzere toplamda 35 bin öğün yemek bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.
  • Ayrıca, Türkiye Lokantaları ve Pastaneler Federasyonu iş birliği ile Ramazan ayı boyunca 3.500 adet Ramazan kolisi ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştır.
  • Yemeksepeti, geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin dezavantajlı bölgelerinde yaşayan çocukları sinemayla tanıştıran ve onlara sanat eğitimi veren Gezen Sinema projesine destek vermeye başladı. İşbirliği kapsamında, etkilenen bölgelerdeki çocuklara 2 ay süreyle 45 bin adet ücretsiz patlamış mısır dağıtılacak. 2017 yılında hayata geçirilen Gezen Sinema projesi ile 72 il, 600 ilçe ve 250 köyde toplamda 2 milyondan fazla çocuğa ulaşılmış, sinema ve sanat etkinlikleri düzenlenmiştir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

habereleskirt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu