Teknoloji

Google 100 temizlik robotunu işten çıkardı

Alphabet, barındırdığı şirketlerden birini kapattı. Yan kuruluşlarından biri olan Everday Robots’un kapatılmasıyla, çalışan robotlarından 100’ü fişten çekildi ve ateşlendi. Bu kararla birlikte şirkette üretilen robotlar artık çalışamayacak ve geliştirilemeyecek.

Son birkaç yıl, teknoloji şirketleri için sorunlu geçti ve barındırdıkları şirketlerde bir takım değişikliklere gitmelerine neden oldu. Özellikle tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz, teknoloji şirketlerinin kasalarını büyük ölçüde etkiledi. Yaşanan ekonomik kriz ve benzeri durumlara karşı önlem almak için harekete geçen teknoloji şirketleri, risklere karşı önlem alırken araştırma ve geliştirme için oluşturdukları alt şirketleri kapatma kararı alıyor.

ÖDEVİMİZİ KOLAYLAŞTIRACAKLAR

Alphabet tarafından kapatılan Everyday Robots şirketi, günlük ev işlerimizi daha kolay yapmamız için robotlar üretiyordu. Robotlar üzerlerine kurulan algoritma sistemi ile yemekten sonra kalanları toplama, masa ve sandalyeleri çekme, çöp ve geri dönüşüm malzemelerini ayırt etme gibi davranışları kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

GOOGLE YAPILAN İŞLERİ DEĞERLENDİRECEK

Bu haberle karşılaşan teknoloji okurları, Everyday Robots’un yıllardır yaptığı emeğin boşa gidip gitmeyeceği konusunda merak uyandırdı. Teknoloji şirketinin iletişim direktörü Denise Gamboa tarafından yapılan açıklamalarda, Everyday Robots’un geliştirdiği verilerle bazı çalışanların Google Research tarafından devralındığı belirtildi.

Google’ın Everyday Robots şirketinden gelen verilerinin yapay zeka teknolojisi alanında değerlendirileceği söyleniyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu