Haber

Hayat kurtaran madenci: Kazmamızın ucu eğildi, beton kazmaktan kırıldı

BARTIN’ın Amasra ilçesinden 48 arkadaşıyla Hatay’a giden maden işçisi Hüseyin Demir (41), kömür çıkarırken kullandığı kazmayla 15 cm’lik betonu kırarak 35 yaşındaki kadını kurtardı. Hüseyin Demir, “Kazmalarımızın ucu beton kazmaktan eğrildi. Çoğu eğildi, büküldü, kırıldı ama canlılara ulaştığımızda iş başka, onu deneyimlememiz gerekiyor.”

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Kurumu’nda çalışan 48 madenci askeri uçakla Hatay’a gitti. 14 yaşındaki madenci Hüseyin Demir, yılın 3. gününde bölgede arama kurtarma çalışması yaparken 3 katlı binanın alt katından ses duyunca 15 kişilik ekiple harekete geçti. deprem. Madenciler yanlarında getirdikleri kazma, kürek, balyoz, demir makası gibi aletlerle çalışmaya başladılar. 3 katlı evin 1’inci katında ‘Fidan’ isimli kadının sesini duyan madenciler, çalışma yaptı. Hüseyin Demir, kömür için kazdığı kazmayla yaklaşık 1 saatte 15 santimetrelik betonu kırarak enkaz altında kalan Fidan’a ulaştı. Enkazdan çıkarılan Fidan hastaneye kaldırıldı.

‘KÖMÜR ÇIKARDIK, BETON DELMEK İÇİN ŞARKIYI KULLANDIK’Evli ve 2 çocuk babası Hüseyin Demir, Bartın’a döndü. Demir, 3 katlı binadan ses geldiği bilgisinin kendilerine geldiğini belirtti. Normal şartlarda kömür çıkarırken kullandığımız bir kazmaydı. Fidan isimli kadını 5 saatlik çalışmanın ardından kazmayla açtığımız çukuru büyüterek kurtardık.” Kömür çıkarmak için kullandığımız bir alet. kazmayla sonra balyozla genişlettik demiri de makasla kesip geniş bir alan oluşturduk sonra hanımı çıkardık yaklaşık 15 cm 1 beton blok kazdık kazma ile kazdık beton eğildi.Birçoğu eğildi,büküldü,kırıldı.Ama canlıya gelince iş başka, onu yaşamak zorundayız.Orada canlı olduğunu anlayınca çok heyecanlandık.Biz de düştük. diri diri kurtarmanın, canımızı ortaya koymanın kederine.O binada biz de risk altındaydık ama o an aklınıza gelmez.Yine içerideyken artçı sarsıntılar oldu,korktuk ama Biz pes etmedik. Tekrar iş verilirse yine gitmeye hazırız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu