Haber

YSK heyeti deprem bölgesine gidiyor

Depremle yerle bir olan illerde seçimlerin nasıl yapılacağı merak ediliyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bu konuya açıklık getirmek için harekete geçti. YSK, depremden zarar gören illere giderek bölgenin kurallarını yerinde gözlemleyecek. Oluşturulan heyet 11 ili gezmeye başlayacak.

TRT Haber’de yer alan habere göre; Depremzedelerin durumu, başka illere tahliye edilenler ve seçim güvenliği hakkında rapor hazırlanacak. Söz konusu rapor YSK’da görüşülecek.

YSK yetkililerinin bölgeye yapacağı ziyaretlerin ardından deprem bölgesinde yaşayanların seçimde nereye oy kullanacağı belli olacak.

Çadır kentlerde oy kullanılması ve sandıklar için sandık oluşturulması gündemde olacak. Oy kullanılmayan alanlarda kapalı sandıkların birleştirilmesi de seçenekler arasında yer alıyor.

Ayrıca depremzedelerin nüfus kayıtlarını taşımaları halinde kendi illerinde oy kullanabilmeleri için çalışmalar yapılıyor.

11 ilin milletvekili sayısının değişmeyeceği belirtildi.

YSK, seçim sürecinde değişen ihtiyaçlara göre mevzuatı değiştirebilecek. Seçmen kütüğündeki güncellemeler takip edilecektir.

AFAD çalışanları ve beyin sarsıntısı gönüllülerinin illerinde oy kullanmaları için genelge çıkarılabilecek. (HABER MERKEZİ)

beytussebap-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu